Ѓеврек со лосос и авокадо

ЗА 6 ОСОБИ

Потребни состојки:
  • 1 парче димен лосос
  • 1 големо авокадо
  • 1 лажица лимонов сок
  • 1 чаша крем сирење
  • Сол/Бибер
  • 1 лажица масло

НАЧИН НА УПОТРЕБА НА МОДЛИТЕ: По подготовката на тестото ставете ги модлите на 10 минути во вода што врие, а потоа истите се префрлаат и се печат во печка само 15 минути. Испробајте различни рецепти и едноставно препуштете се и уживајте во вкусната храна!

Најпрво ќе ви бидат потребни: 2 лажици сув квасец, половина лажица шеќер и половина чаша вода на собна температура.

ЗА ЃЕВРЕКОТ ќе ви требаат: 1 2/3 чаша со бело брашно (или пченично), 1/2 лажичка сол, 2 лажици шеќер и 2 лажици коцкаст путер на собна температура. Замесете ги и обликувајте ги со помош на модлите.

ЗА ВАРЕЊЕ: 1 лажичка сода бикарбона и сад во кој ќе биде зовриената вода.

 

1. Пресечете го лососот на тенки парчиња и оставете го на страна.

2. Направете исто со авокадото и додадете го лимоновиот сок. На крај додадете масло и сол.

3. Пред да ги наполните ѓевреците, размачкајте ги со крем сирењето.

4. На крај, додадете ги лосост и авокадото во средина.