Мини колачиња од кокос и ѓумбир

ЗА 9 ОСОБИ

35 МИНУТИ

Потребни состојки:

  • 80 мл. природен јогурт
  • 4 лажици маслиново масло
  • 70 гр. шеќер
  • 1 големо јајце (околу 60 гр.)
  • 1 1/2 лажичка прашок за пециво
  • 95 гр. брашно
  • 35 гр. рендан кокос
  • 1 лажичка мелен ѓумбир

1. Загрејте ја рерната на 190°C. Изматете го неутралниот јогурт во сад, заедно со маслото, шеќерот и јајцето.

2. Додадете го брашното, заедно со прашокот за пециво, кокосот и ѓумбирот и измешајте додека не се соединат.

3. Исполнете ја модлата користејќи го DECOMAX шприцот и поклопете го капакот.

4. Ставете ја модлата во рерна околу 12-15 минути, на температура од 190°C, додека да стасаат. Извадете го калапот од рерна и оставете го да олади пред да го отстраните.

5. Стопете ја чоколадата со путер и крем. Ставете ги стапчињата и внимателно потопете ги во чоколадниот прелив. Потоа, поминете во кокосовите трошки. Стапчињата со мини колачиња оставете ги во фрижидер на 30 минути.