Чоколаден мус

ЗА 8 ОСОБИ

60 МИНУТИ

Потребни состојки:

  • 65 гр. путер
  • 150 гр. топено чоколадо
  • 2 жолчки од јајце
  • 5 белки од јајце
  • 35 гр. шеќер
  • 50 гр. шлаг

1. Истопете ги чоколадата и путерот се’ додека смесата не стане хомогена. Додадете ги жолчките и добро промешајте.

2. Отстранете 5 белки од јајцата и измешајте ги со шеќерот за да се оформи смеса.

3. Потоа, додадете ја истата на претходната смеса со чоколадо.

4. Додадете го шлагот во целосната смеса. Измешајте добро и ставете го мусот во модлата и замрзнете ја на 2 часа.

5. Кога ќе го извадите чоколадниот мус, декорирајте го со јагода. Пријатен апетит!