Чоколадни мини мафини

ЗА 11 ОСОБИ

40 МИНУТИ

Потребни состојки:
  • 200 гр. брашно
  • 1 кесичка прашок за пециво
  • 150 гр. чоколада
  • 175 гр. шеќер
  • 2 јајца
  • 150 мл. млеко
  • 180 гр. путер
  • Малку сол

1. Во длабок сад изматете ги јајцата и шеќерот. Растопете ги чоколадата и путерот и додајте ги во мешавината од претходно.

2. Промешајте и почнете постепено да го додавате брашното, заедно со прашокот за пециво. Мешајте постојано!

3. Додадете го млекото и мешајте додека смесата не се изедначи и не стане кремаста.

4. Истурете ја смесата во силиконската модла за мини мафини и печете во рерна 20 минути на 200ºC.

5. По завршувањето со печење, почекајте неколку минути пред да ги отстраните од модлата.

6. Декорирајте по сопствена желба и сопствен вкус.