Кинески равиоли полнети со зелка, свинско месо и зеленчукова супа

ЗА 3 ОСОБИ

20 МИНУТИ

Потребни состојки:

  • 200 гр. свежи тестенини од лазања
  • 150 гр. зелка
  • 150 гр. моркови
  • 1 мал кромид
  • 150 гр. сецкано свинско месо
  • 200 мл. зеленчукова супа
  • 100 мл. соја сос
  • Сол/Бибер

Исечкајте ги морковите и кромидот. Истовремено исецкајте ја зелката и добро измијте ја. Потпржете ги овие три состојки во тава со масло околу 6-7 мин. Додадете ги месото и зачините и продолжете со готвење уште 5 минути и често мешајте ги состојките за да не загорат.

Тестенините од лазања исечете ги на квадрати, од по 8-9 cm. Во средината од секоја тестенина ставете една полна лажица од смесата од месо и зеленчук. Затворете ја смесата со лазањата и полека со прстите притискајте странично. 

Зленчуковата супа истурете ја во силиконскиот сад за готвење, на самото дно. Над неа го ставате послужавникот кој доаѓа со садот, а на него ги поставувате претходно подготвените равиоли. Затворете го садот и ставете го во микробранова печка на 3-4 минути (додека не постанат меки). 

Служете во плитка чинија и прикријте ги со супата. Соја сосот послужете го одделно.