Омлет со спанаќ и печурки

ЗА 1 ОСОБA

4,5 МИНУТИ

Потребни состојки:

  • 50 гр. спанаќ
  • 50 гр. печурки
  • 2 јајца
  • 30 гр. кромид
  • 1 лажица вода
  • 1 лажица маслиново масло
  • 2 лажици млеко
  • Сол

1. Исечкајте ги печурките и кромидот и ставете ги во силиконската модла за омлет, истовремено додавајќи ги и спанаќот, маслото, водата и солта.

2. Затворете ја модлата и гответе во микробранова на 800W, околу 2 минути.

3. Кога ќе ја извадите модлата, скршете ги јајцата во неа, заедно со млекото и малку сол.

4. Повторно ја враќате модлата во микробранова печка на 2 минути, на 800W.

5. Извадете ја модлата, превртете го омлетот на другата страна и повторно ставете ја во микробранова печка, овој пат на 30 секунди.

6. Уживајте и добар апетит!