Брокула подготвена на пареа

ЗА 2 ОСОБИ

5 МИНУТИ

Потребни состојки:

 • 150 гр. брокула
 • 30 гр. кромид
 • 40 гр. мед
 • 40 мл. соја сос
 • 1 лажица црвен пипер
 • 20 мл. сусамово масло
 • Сусам

1. Рамномерно исечкајте ја брокулата, а исто така и кромидот (по можност во форма на ленти т.е. спирали) и оставете ги на страна.

2. Најздола во садот ја ставате мешавината од соја сос, црвен пипер и мед. Потоа го ставате послужавникот внатре и на него ги редите брокулата и кромидот. Затворете и ставете го во микробранова на 4 минути на 800W.

3. Штом го извадите садот, нека отстои 1 минута. Тогаш го отворате и ги ваѓате најпрво брокулите и кромидот. Подоцна врз нив истурете го сосот од дното на садот.

4. На крај, додадете ги во сосот сусамот и сусамовото масло, за уште поубав вкус. Сервирајте и уживајте!

Печен лосос со зеленчук и сос од јогурт

ЗА 2 ОСОБИ

5 МИНУТИ

Потребни состојки:

 • 150 гр. филе од лосос
 • 50 гр. моркови
 • 100 гр. тиквица
 • 60 мл. природен јогурт
 • 2 полни лажици вода
 • 2 полни лажици маслиново масло
 • Свеж магдонос
 • Сол/Бибер

1. Исечкајте ги морковите и тиквиците и ставете ги на дното од садот. Додадете ја и водата и ставете го садот во микробранова на 2 минути, на 800W.

2. Добро измијте го лососот, зачинете го со сол и бибер, а потоа ставете го над морковот и тиквицата.

3. Исецкајте го магодносот и измешајте го со маслиново масло, сол и бибер.

4. На крај, сервирајте го прво зеленчукот, а згора поставете го лососот. На врвот додадете сос од јогурт и уживајте!