Домати полнети со ориз и билки

ЗА 2 ОСОБИ

20 МИНУТИ

Потребни состојки:

  • 150 гр. ориз
  • 4 средни домати
  • 1 кромид
  • 2 чешниња лук
  • 4 лажици маслиново масло
  • 4 лажици пармезан
  • 3 гранчиња босилек
  • Магдонос
  • Сол/Бибер

Најпрво излупете го кромидот и чешнињата лук, а потоа исецкајте ги. Загрејте го маслото во тава и пржете ги лукот и кромидот на тивок оган околу 3-4 минути. 

Додадете го и оризот. Потоа, измијте ги листовите магдонос и босилек, исецкајте ги и додадете ги во оризот. Истовремено додадете го и пармезанот и промешајте.

Следно, измијте ги доматите, исечете го горниот дел и испразнете ја внатрешноста со лажичка.

Доматите најпрво ги полните со подготвениот ориз. Садот за готвење на пареа го поставувате на тенџере со вода која врие. Бидете сигурни дека стабилно и безбедно сте го поставиле. Следно што треба да направите е да ги ставите доматите во едно од нивоата на садот за готвење на пареа. Гответе на тој начин од 8 до 10 минути. Сервирајте и уживајте!