Класична пита со јаболка

Потребни состојки:

  • 6-8 јаболка
  • 6 лажици шеќер: 4 за карамелизирање + 2 за јаболката
  • 3 1/2 лажици путер
  • 2 лажици лимонов сок
  • 2 лажици вода
  • 1 слој тесто (може и лиснато)

1. Ставете 4 лажици шеќер, вода и лимонов сок во силиконскиот калап за пита. Потоа, ставете го во микробранова печка на 4 или 5 минути, додека не се добие затемнета карамела. Додадете путер во карамелата и мешајте.

2. Олупете ги јаболката и пресечете ги на четвртини, секако, вадејќи ги јадрата од внатрешноста.

3. Загрејте ја рерната на околу 200°C.

4. Сварете ги јаболката во тенџере, на средна температура, заедно со 2 лажици путер и 2 лажици шеќер, додека јаболката не добијат златна боја (вообичаено околу 10 минути). Наредете ги јаболката во калапот, така што ќе бидат добро наместени и нема да останат празнини. Покријте ги со тестото, а на горниот дел засечете го тестото 2-3 пати, со цел да овозможите да замине пареата.

5. Ставете ја модлата во рерна и печете на околу 170°C, за 25 минути (или додека не приметите дека тестото добило златна боја). Потоа извадете ја од рерната и почекајте 5 минути да се олади.

6. Прикачете ја чинијата на отворот од модлата и превртете ја наопаку. Послужете директно на маса и уживајте!