10 бенефиции од користењето на розова вода: Од антиоксиданти до против стареење

Дали знаевте дека розовата вода (rose water) е основен производ во секое домаќинство во Индија? Розовата вода има толку голема примена, што дури ја нарекуваат “магична напивка на убавината“.

Continue reading

Book “From kitchen to table in 10 minutes” French

To know better which ingredients are necessary to follow a balanced diet and which are their cooking times, it has been the starting point of this cookbook in French of 35 recipes for microwave developed with the Alícia Foundation. Recipes ready in just 10 minutes and 3 steps. You’ll also find tips and tricks that will help you improve your dishes. Recommended for those who want to save time in the kitchen without sacrificing healthy and tasty dishes

HIGH:        70мм
WIDTH:   210мм
LONG:     170мм

Печен ананас со јогурт

Печен ананас со јогурт

Состојки:
3.5 oz исчистен ананас
1 јогурт
Цимет
Бибер
Морско оревче

Упатство:

• Исечете го ананасот на парчиња и ставете го во Lékué садот за готвење на пареа.
• Гответе 4 минути на 800 W.
• Во тањир ставете јогурт и врз него сервирајте го ананасот. Попрскајте го ананасот со зачините.

Совет:
• Можете да го декорирате јадењето со печени индиски ореви за да биде крцкаво.
• Не морате да го готвите ананасот, туку веднаш да го ставите врз јогурт претходно измешан со шеќер и малку бибер.
• Друга опција за декорација е со банана и зачини.
• Можете да го измешате јогуртот со изрендан кокосов орев наместо да додавате зачини. На овој начин ќе добиете „пинаколада“ десерт.

Пудинг од кафе

Пудинг од кафе

Состојки:
1 шоља млеко
2 јајца
½ шоља шеќер
2 кришки сув леб
2 кафиња еспересо

Упатство:

• Ставете ги лебот и кафето во Lékué садот за готвење на пареа. Со вилушка убаво измешајте.
• Во одделен сад измешајте ги јајацата, млекото и шеќерот за да добиете хомогена смеса. Додадете ја оваа смеса во Lékué садот за готвење на пареа и гответе 5 минути на 500 W.
• Потчукнете го садот за да го истурите пудингот во тањир.

Совет:
• Не мора да употребите кафе ако не сакате. Пудингот и без тоа има одличен вкус.
• Зачинете го пудингот со цимет, кора од лимун или ванила.
• Послужете го пудингот од кафе со шлаг и круша со рузмарин (стр. 72).
• По желба, можете пудингот да го направите со пандишпан и други видови колачи.

Пченичен колач со ореви

Пченичен колач со ореви

Состојки:
¼ шоља маслиново или сончогледово масло
¼ шоља шеќер
1 јајце
2 ½ лаж. вода
¼ шоља пченично брашно
1 лаж. сода бикарбона
3 лаж. ореви

Упатство:

• Започнете да ги ставате состојките една по една според горенаведениот редослед во Lékué садот за готвење на пареа. Со додавање на секоја состојка постојано мешајте за да се добие хомогена смеса.
• Затворете го садот и гответе 3 минути и 30 секунди на 800 W. Кога ќе го извадите садот, оставете го затворен уште 2 минути.
• Кога ќе го вадите колачот од садот, внимавајте да не се залепи за рабовите од садот со употреба на нож за путер или со лопатка. Потоа ставете го колачот на тањир.

Совет:
• За декорација можете да го попрскате колачот со ореви.
• Можете да употребите сончогледово наместо маслиново масло за да нема интензивен вкус, или да употребите путер (3 ½ лаж. или 50 гр.) за да го интензивирате вкусот. Следете ги истите чекори.
• Ако колачот долго време стои надвор од фрижидерот и се исуши, можете да го искористите кога правите пудинг од кафе (рецепт на стр. 76).
• Можете да го јадете за појадок, или да направите вкусен благ сендвич.

Круша со рузмарин

Круша со рузмарин

Состојки:
1 мала круша
Малку рузмарин
2 лаж. вода
1 лаж. шеќер

Упатство:

• Исечете ја крушата на коцкички и ставете ја во Lékué садот за готвење на пареа.
• Додадете вода, шеќер и рузмарин.
• Затворете го садот и гответе 3 минути и 30 секунди на 800 W. Извадете го садот и уживајте.

Совет:
• Доколку немате свеж рузмарин, можете да употребите сув рузмарин, цимет или кардамон.
• Пожелно е овошјето да се јаде со лушпа бидејќи таа содржи витамини, минерали и влакна.
• Јадете го овој десерт 2 пати неделно. Овој десерт не треба да го замени вашиот дневен внес на овошје.
• Можете да ја измешате крушата со вашиот појадок: житарки, јогурт или пудинг.
• Понекогаш можете да ја сервирате крушата со шлаг, топено чоколадо, или сладолед.

Пилешко со пармезан

Пилешко со пармезан

Состојки:
3 лаж. згмечени домати или исецкани свежи домати
2 парчиња свежо моцарела сирење
Сол и бибер
1 лаж. маслиново масло
2 лаж. вода
2 тенки парчиња пилешки гради или 1 големо парче без коски и кожа расечено на половината и отворено (да добие форма на пеперутка)

Упатство:

• Во Lékué садот за готвење на пареа ставете вода и потоа ставете ја решетката. Ставете ги пилешките гради на решетката. Попрскајте ги со маслиново масло, сол и бибер. Затворете го садот и гответе 3 минути на 800 W.
• Извадете го садот од печката, ставете ги доматите врз месото, а одозгора парчињата сирење. Ставете повторно сол и бибер.
• Затворете го садот и гответе уште 1 минута и 30 секунди на 800 W.

Совет:
• Ако немате згмечени домати, можете да употребите свежи, или пире од домати.
• Можете да додадете и други зачини, како босилек или оригано.

• По желба можете да ставите и презла врз сирењето.

 

Маринирани телешки ребра

Маринирани телешки ребра

Состојки:
3 ¾ свински ребра
1 лаж. црвен пипер
Малку кумин
Малку оригано
Сол и бибер
2 лаж. extra virgin маслиново масло

Упатство:

• Исечете ги ребрата на коцкички, ставете ги во Lékué садот за готвење на пареа, и зачинете со сол и бибер.
• Ставете ги останатите состојки и измешајте.
• Затворете го садот и гответе 2 минути (800 W). Извадете го садот од печката и оставете го затворен уште пола минута. Убаво измешајте пред јадење.

Совет:
• За ова јадење, ребрата можете да ги ставите на ражен како „шиш кебап“.
• Количината на зачинот се одредува според вкусот.

Парчиња говедско со домат и кромид

Парчиња говедско со домат и кромид

Состојки:
½ шоља ленти од говедско месо
1 мал жолт кромид
1 среден домат
2 лаж. маслиново масло
2 лаж. соја-сос
Бибер
Сол

Упатство:

• Исецкајте ги доматот и кромидот. Ставете сé освен сол во Lékué садот за готвење на пареа.
• Гответе 2 минути и 30 секунди на 800 W.
• Извадете го садот од печката и оставете го затворен уште пола минута. Пробајте го месето и по потреба посолете.

Совет:
• Кромидот ќе биде крцкав, затоа што зеленчукот во ова јадење треба да изгледа како да е подготвен во вок тава.
• Ако јадењето е преблаго, можете на крај да додадете сол. Поради соја-сосот на почетокот не се става сол.
• Послужете со фахита.
• Јадењето е вкусно и кога се сервира врз малку варен грав или ориз. Ако имате авантуристички дух, ставете и разни житарки.