Рецепти

Пуканки: Препознатлива закуска со различен вкус

Кога ја гледате вашата омилена серија или филм, повеќе од сигурно е дека уживате во приказната со едноставна, вкусна закуска – пуканки.

Пуканките поради високата содржина на влакна се сметаат за здрава закуска, но нивното индустриско преработување доведува до зголемување на содржината на масти и сол, а со истиот проблем ќе се соочите и со пуканките подготвени за во микробранова печка.

Секако, решението е Popcorn садот за пуканки од KARES кој е наменет за безбедно користење во микробранова печка, а ќе Ви овозможи да го направите вашиот омилен вкус на пуканки, контролирајќи го количеството масти и сол или шеќер кое го внесувате.

Вафли со прелив од чоколадо и јагоди

ЗА 2 ЛИЦА

6 МИНУТИ

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

70 гр. пуканки
20 гр. путер
Кари
Сол
Кокосови снегулки

ПОТРЕБНИ АЛАТКИ:

УПАТСТВО:

Ставете ја пченката во силиконскиот сад за пуканки. Прекријте го со капакот, на начин на кој нема да го прекрие садот комплетно. Ставете го во микробранова на 800W и гответе измеѓу 2 и 4 минути.

Во друг сад ставете го путерот за да се стопи, а садот го носите во микробранова печка околу 30 секунди. На истопениот путер му ги додавате солта и карито. Убаво измешајте и мешавината истурете ја врз подготвените пуканки. На крајот може да го додадете и кокосот за подобар вкус.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

three − three =