Направете сами: Француски macaroon колачиња

Иако денешната верзија на овие колачиња се смета дека потекнува од Франција, нивната првобитна верзија била создадена од италијански готвач кој рецептот го презентирал пред кралицата Катарина Медичи во периодот на ренесансата.

Она што денес го препознаваме како класичен macaroon, две шеќерни колачиња поврзани со фил, се актуелизирало дури во 19 век. Од тогаш го носи и името „сендвич колаче“. Колачињата се карактеризираат со мазна површина и воздушеста внатрешност, а предуслов за добар macaroon е да се „топи“ во устата.

Овие колачиња иако се попопуларни со нивните традиционални филови (чоколадо, ванила, шумско овошје), сепак не се изоставени од измените кои ги налагаат најновите трендови, па така, сега може да најдете macaroon колачиња со полнења од зелен чај, цимет, крем од морков, путер од кикирики или солена карамела.

Во продолжение лесен рецепт за macaroon колачиња на кој нема да останете рамнодушни:

Традиционални macaroon колачиња

ЗА 12 ЛИЦА

ЗА 12 ЛИЦА

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

280 g шеќер во прав
160 g бадеми
Белки од 3 јајца
50 g шеќер
Половина лажичка ванила
Прстофат сол

Оваа количина е за подготовка на 30 единици.

ПОТРЕБНИ АЛАТКИ:

1. Измешајте го шеќерот во прав со мелените бадеми.

2. Во посебен сад изматете ги белките од јајцата со миксер. Додадете еден прстофат сол, а постепено додавајте го обичниот шеќер се’ додека не добиете густа смеса. Додадете една половина од шеќерот во прав и мелените бадеми и убаво промешајте. Додадете ја ванилата, а потоа останатиот дел од мешаниот шеќер во брав и мелените бадеми и продолжете со мешање додека смесата убаво не се соедини.

3. Ставете дел од мешавината во DECOMAX шприцот и полека истиснувајте ја смесата во означените полиња во специјалната силиконска модла наменета за macaroon. Ознаките ќе ви помогнат во тоа кога тестото се шири да не претече и секој macaroon да има перфектна големина.

4. Оставете ја наполнетата модла на собна температура помеѓу 30 и 35 минути. Гответе во загреана рерна на 150ºC, од 20 до 25 минути со додека макаронсите не се оформат и добијат цврстина.

5. Повторете го процесот за преостанатата смеса.

6. Кога ќе се оладат наполнете ги во средина по ваш вкус и желба.

Сина светлина: проблем и решение

Доколку поминувате по неколку часа на ден користејќи електронски уреди имајте предвид дека се изложувате на голема опасност од синото зрачење кое го предизвикуваат екраните, а последиците се многубројни (главоболки, мигрени, промени во циклусот на спиење, предвремено стареење на очите, омалаксаност, замор, па дури и нервоза).

Но, што всушност претставува сината светлина, како влијае на нашите очи и како можеме да се заштитиме?

Сината светлина е присутна насекаде околу нас со оглед на тоа што сончевата светлина го содржи и тој дел од спектарот, но тоа не значи дека таа не е штетна само затоа што потекнува од сонцето, а не од електронскии уред.

Сината светлина може да биде поделена на два сегменти во однос на влијанието кое го има врз човекот.

Светлината именувана како „сино-тиркизна“ (од  455 nm до 495 nm) се смета дека е полезна и има можност позитивно да влијае на циклусот на спиење, будење и општата благосостојба на телото.

Додека сино-виолетовата светлина (од 380 nm до 455 nm, често дефинирана и како модра, модро-сина) го забрзува стареењето на клетките. Оваа светлина, во отсуство на соодветни филтри (како Nooz очилата) навлегува длабоко во окото и директно влијае на ретината, каде се процесираат дури до 90% од информациите кои окото ги прима. Со намалувањето на брановата должина се зголемува и опасноста, со оглед на тоа што се пренесува поголема енергија до ретината, таа се заморува и се забрзува процесот на стареење.

 Според одредени истражувања, просечен човек поминува 2000 часа гледајќи во екранот на електронски уред во текот на една година, а во текот на еден ден човек посегнува и до 58 пати по својот мобилен телефон. Овие активности се проследени со низа несакани ефекти и тоа потешкотии при заспивањето (несоница), губење концентрација (особено кај деца – погледнете ги Nooz за деца), главоболки, оштетување на видот и AMD (стареење на ретината).

Со практикувањето на вежбата 20/20/100 можете да ги намалите негативните ефекти на сината светлина врз вашите очи, односно на секои 20 минути издвојте време за да го упатите погледот во времетраење од 20 секунди на далечина од 100 метри. Иако полезна, оваа вежба нема можност да ги спречи несаканите ефекти, туку само го одмора окото од нив.

Единствен начин за комплетно справување со проблемот е користењето на соодветни очила со филтер за сина светлина. Ваквите очила мора внимателно да се изберат, со цел да не се спречи и делот од спектарот каде сината светлина е полезна за окото.

Неверојатните Nooz леќи

Nooz оптичките леќи филтрираат дури 99% од брановите должини помеѓу 380 и 410 nm, 80% од брановата должина на 420 nm, и 40% од брановата должина на 430 nm. Во моментот, овие леќи во однос на блокирањето на сината светлина имаат најдобри карактеристики во споредба со конкурентите на пазарот.

Дополнителна карактеристика што ги издвојува овие леќи од останатите со филтер за сина светлина е тоа што останатите леќи се вообичаено затемнети, имаат кафена нијанса и оневозможуваат правилно дефинирање на останатите бои, додека Nooz леќите се направени согласно најнова достапна технологија што овозможува овие недостатоци да бидат надминати.

Освен тоа, овие очила имаат систем против отсјај, за дополнителна удобност при користењето, тежат само 17 грама, немаат завртки, отпорни се на удари, и се ултра тенки, така што заедно со нивната футрола ќе можете да ги понесете во вашиот џеб.

Acacia – одржливост во вашата кујна

Живеењето во дваесет и првиот век побарува човештвото да се сврти кон обновливи, зелени ресурси за исполнување на неговите секојдневни потреби. Но, не секогаш се зборува за нови, тукушто откриени материјали, туку за оние некогаш заборавени, а кои носат во себе голема, силна традиција.

Еден ваков материјал се наоѓа во тропските шуми на Индонезија, Тајланд, Лаос, Виетнам и Камбоџа кои ни го даваат егзотичното дрво акација.

Високата отпорност на временските непогоди, бавното стареење и отпорноста од биолошка деградација е она што ја одликува акацијата и ја  прави познат материјал за производство на мебел и садови за готвење, а истата е спомената и во голем број историски, пишани дела. Како пример, се споменува дека арката на Ное била изработена токму од ова дрво.

Освен тоа, дрвото се одгледува и користи според принципите на одржливиот развој, што допринесува за заштита на видот, спречување на хипер-продукцијата и налага неговата понатамошна обработка да биде спроведена исклучиво со еко-агенси.

Сите споменати карактеристики ја прават акацијата совршен материјал за изработка на садови за готвење кои поради цврстината и нејзината крута текстура ќе овозможат да ги користите долго време. А, лесното одржување на овие садови (едноставно рачно миење и сушење) ги прави идеални за постојано користење.

Нивната квалитетна обработка ја овозможува водоотпорноста, што ги зголемува антибактериските својства и ги прави овие садови совршен избор за секој вљубеник во готвењето.

Негуваната кожа не значи само убавина, туку и здравје

Кожата е орган од неверојатно значење за животот на човекот, поради тоа што нѐ заштитува од надворешни физички влијанија, како и од инфекции при секој контакт со околината. Има неверојатна улога во одржувањето на постојана температура на телото, како и во нејзе се одвиваат значајни биохемиски процеси, како што е синтезата на витаминот D во случај кога кожата е во контакт со сончевите зраци.

Токму затоа негуваната кожа не е само симбол на убавина, туку и на здравје и грижа за себе си.

Постојат бројни начини на кој може да се постигне ефектот на негувана кожа, а вклучително и мноштво препарати на пазарот. Но, доколку сакате да го постигнете тоа на комплетно природен начин, тоа можете да го направите на следниот начин:

 1. Внимавајте на вашата исхрана
  Конзумирањето на храна богата со витамини и минерали, а особено богата со есенцијални масни киселини како лосос, маслинки, ореви, семки од тиква.
 2. Не го заборавајте одморот
  Прекумерниот замор и недоволното спиење ја оневозможува потребната зголемена циркулација во периферните делови на телото која се случува додека телото одмара. Токму затоа внимавајте на вашиот сон со цел да се разбудите со нов сјај, секој ден.
 3. Пијте доволно вода
  Хидратацијата на целото тело може значително да го подобри здравјето на вашата кожа и да овозможи побрза елиминација на токсините.
 4. Хидрирајте ја кожата длабински и директно
  Условите на живот наложуваат постојано прилагодување на температурните услови во просториите каде го поминуваме најголемиот дел од денот, односно во премногу загреани простории во зима и во ладни простории во лето. Иако овие навидум пријатни состојби изгледаат безопасно, уредите кои се користат за нивно постигнување влијаат на извлекување на влагата од воздухот, а соодветно на тоа и од нашата кожа.Надополнувањето на влажноста на кожата со цел истата да го добие посакуваниот сјај, да стане поеластична, а со тоа и поотпорна, сега може да се направи секаде и секогаш, додека сте во движење, во автомобил, додека го гледате омилениот филм, вежбате, па дури и додека сте на работа или на прослава.

ARIA е џебен ултразвучен дифузер кој ја користи моќта на одреден дијапазон фрекфенции за да постигне претворба на водените молекули во јони кои како микро-капки кои се полесни од воздухот можат да лебдат низ него се до најдлабоките слоеви на Вашата кожа и да постигнат инстант хидратација.

Она што ја издвојува ARIA од навлажнувачите на воздух со испарување е тоа што кај нив водата е во состојба на гас (пареа), додека кај ARIA водата останува во истата, течна агрегатна состојба и ја задржува можноста да пренесува активни компоненти со секоја капка, што е од исклучитална важност доколку со ARIA користите течност збогатена со екстракти од роза со фасцинантни козметички својства или од популарната лековита алое вера.

Најдобриот начин за остварување на годишните цели!

Секоја успешна година започнува со добро концепиран план на цели, остварувања, обврски и ретроспектива!

Имајте предвид дека пред да започнете со планирање на целите за новата година мора да извршите ретроспектива и соодветна анализа на целите од претходната. При анализата фокусирајте се на неуспешно реализираните цели и обидете се објективно да ги пронајдете причините за неуспехот, без притоа да барате изговори.

Зад секој успешен човек стојат бројни неуспеси кои се детално анализирани, уште повеќе обиди за повторен успех и по еден Legami дневник.

За да се доближите до исполнување на одредена цел мора истата да биде специфична (за да знаете што точно сакате да направите), мерлива (за да знаете дали сте ја оствариле), достижна (според вашите можности), да се однесува на нешто кое вам Ви е важно и да е временски ограничена (за да не дојде до одложување на активностите за нејзино остварување).

За поуспешна година можете да преземете неколку чекори:

1. Расчленување
Добро дефинираната цел расчленете ја на активности чие преземање би довело до исполнување на целта.

2. Ограничување
Бидете внимателни да си дадете доволно време за извршување на сите активности и да најдете начин за правилно распределување на ресурсите со кои располагате, но сепак поставете временски рок и максимални ресурси кои е исплатливо да ги искористите за исполнување на целта.

3. Процесирање
За исполнување и на најдобро концепираните цели е потребна работа, затоа не одложувајте ниту ден и започнете со работа уште денес, а доколку се најдете во кругот на прокрастинацијата, запрашајте се: „Дали оваа цел ми е навистина важна?“.

4. Протегнување
По исполнувањето на целта размислете дали со дополнителни активности кои нема да ви одземат многу време и енергија можете да направите нешто повеќе и подобро во контекст на сработеното.

5. Користење LEGAMI дневник
Овие дневници се внимателно дизајнирани за максимизирање на продуктивности и ќе Ви овозможат полесно организирање на вашите цели и планови.

Единствено на наведениот начин, добро дефинираните и временски ограничените цели ќе бидат навистина остварливи, а во случај на нивно не достигнување би биле полесни за анализа и ретроспектива.

Reisenthel – германска иновација, посветеност, квалитет

Година 1971. Идејата на Питер Рејзентел за произведување на иновативни, функционални дизајни и убави секојдневни помагала го создава Reisenthel како бренд. Keep it easy е филозофијата која го води Питер Рајзентел повеќе од 40 години, поттикнувајќи и охрабрувајќи ги оние кои партиципираат во креирање на брендот постојано да создаваат едноставни, практични решенија.

Keep it easy всушност е принципот по кој функционира Reisenthel – се специјализира во една област и посветено работи на подобрување на квалитетот и поедноставување на производите. Иновативните дизајни се успешни, познати и признати ширум светот поради функционалната, практична употреба секој ден и поради нивната уникатна чиста форма. И затоа што се резултат на креативност и пасија.

Секој нов производ на Reisenthel е материјализација на идеите произлезени од спојот на практичната инвентивност и инстинктот за трендови. Предвидувањето е од суштинско значење за иновативноста на визионерските производи. Дизајнот на Катја Хорст го дефинира изгледот и разновидноста на стилот на Reisenthel. Катја создава иновации и работи со својот тим да развие убав, внимателно замислен производ со посебна посветеност за нови, функционални и привлечни детали.

Печатот за квалитет на оригиналниот бренд го отелотворува развојот на производите со страст и стручност. И непогрешлив изглед. Како доказ за сериозноста и посветеноста која е вложена во Reisenthel се најпрестижните светски награди – reddot design award, German Design Award, DesignPlus, interior inovation award и многу други. Тоа ги става на врвот на европски брендови во доменот на иновацијата, практичноста и дизајнот.

Својата најголема слава Reisenthel ја постигнува со Carrybag – производот кој постепено успева да создаде целосно нова категорија, станува класика и пример за сите останати брендови кои подоцна произведуваат негова реплика.

Дека нивната визија оди до крајности може да се погледне во Foldable Trolley – количка за шопинг. Големо уметничко дело во мал формат. Торба која во само 3 чекори станува количка во која со леснотија се носат сите производи.

Во својата програма Reisenthel не ги исклучува и децата. Нивната желба да произведуваат исто толку квалитетни производи како што се произведуваат за возрасната популација, ја создава Kids програмата.
Најпродаваната Allarounder M торба добива своја детска верзија во Allarounder M Kids. CoolerBag торбата за ладење добива своја мини верзија со Coolerbag Kids. Тoiletbag несесерите се претвораат во Тoiletbag kids детски несесери за организирање. Mini Maxi poncho – кабаниците со највпечатливите дизајни имаат своја верзија во Mini Maxi poncho Kids со уште поинтересни дизајни кои децата ги обожаваат.

Дека Reisenthel е компанија која е општествено одговорна и работи на зачувување на животната средина доказ се Re-shopper 1 торбите. За секоја торба Re-shopper 1 се искористени 11 пластични шишиња при изработката. Re-shopper 1 е модерна, со моќен функционален дизајн, пријателски настроена кон природбата и константна придружба во пазарувањата.

Тајната за успехот на Reisenthel е постојаното фокусирање на квалитетот на дизајнот и моќта на иновациите. Тоа е она што ги одржува. Поради тоа Reisenthel станаа дел од нашиот асортиман на производи

Маестралното дело на XD Design – Bobby ранец

Доколку го прочитавте претходниот блог Да ги запознаеме XD Design – креаторите на Bobby ранците сигурно веќе знаете кои се тие. Но, доколку не, ова е нивната кратка приказна.

XD Design е успешна холаднска приказна присутна во над 50 земји низ светот. Нивното патување започнува со создавање на дизајнерско студио во Шангај кое e под водство на амбициозни дизајнери од целиот свет. Првиот Bobby ранец го “лансираат“ во 2016 година преку crowdfunding платформата Kickstarter. Од самото појавување па сѐ до ден денес Bobby бележи огромен успех и позитивни критики . Нивното брзо растење на пазарот не ги оттргна од она на што тие беа посветени од самиот почеток – да создадат едноставен, безбеден и функционален производ со кој модерните номади ќе бидат подобро поврзани и подобро организирани без оглед на оддалеченоста, местото или причината за нивното движење. Исто така, во тоа нивно растење XD Design не го заборавија, денес можеби едно од најбитните прашања на човештвото, а тоа е грижата за околината. Како резултат на нивната желба за напредок, постојано подобрување, барањето нови решенија и совесноста ние денес ја имаме Bobby колекцијата која според сите параметри е дефинитивно број 1 на пазарот.

 

Што претставува Bobby?

Безбедност – на модерните номади им овозможува да бидат безбедни од крадци преку иконскиот дизајн кој има скриени патенти, џебови со RFID заштита, заштитни аларми, материјали кои се отпорни на сечење и други иновативни решенија.

Поврзаност – на модерните номади им овозможува да бидат поврзани со светот благодарејќи им на интегрираните USB порти за полнење, соларни панели, Wireless подлоги за полнење и преку SOS Notifications.

Организираност – на модерните номади им овозможува да патуваат пријатно и организирано со помош на внатрешни прегради, организирачки панели и мрежести џебови.

Одговорност – модерните номади ги прави да бидат одговорни кон природата и околината.

Кои се предностите на Bobby?

Уникатен е самиот дизајн на Bobby. Тој е симбиоза на врвна естетика и беспрекорна функционалност. При самото дизајнирање внимавано е на многу сегменти со што би се создал user-friendly производ. Bobby ранците немаат патенти на предната страна, што ја прави внатрешноста тешко достапна за крадци. За да се зголеми безбедноста, Bobby ранците се со 360° прегледност, односно на предниот дел, страните и на рачките елегантно се додадени безбедносни рефлектирачки ленти кои помагаат да се зголеми прегледноста на пат.

Bobby ранците имаат 4 начини на отворање: 30° агол, 90° агол, 180° агол и Roll-up. Овие начини го поедноставуваат пакувањето и распакувањето. Грижата дали она што сте го спакувале ќе патува сигурно и безбедно, без да се оштети, навлажни или украде е сведена на минимум. Bobby  се изработени од 5 слоеви кои вклучуваат: Cutproof PP Protection – материјал кој не дозволува да биде пресечен со остар предмет, 2 заштитни слоеви, Anti-shock пена и 300D/600D PU – полиестер облога.

Едно од почестите проблеми со кои се соочуваат другите ранци е преносот на тежина односно притисокот кој го оставаат врз рамењата. Во XD Design е работено на ергономски дизајн кој овозможува редуцирање на тежината од рамењата, а воедно и намалување на притисокот врз рбетниот столб. Овој дизајн ја оптимизира тежината и создава подобар баланс, со што може да се патува подолго со помалку притисок. За да се намали тежината при долги патувања кога се носи и куфер, Bobby ранците имаат каиш со кој можат да се прикачат на рачката од куферот и со тоа да се олесни транспортот.

Најголемата предност е нивната способност да нѐ направат поврзани со светот. Во поголем дел од ранците се инкорпорирани USB портови со што се дава можност да се полнат мобилните уреди „одма и сега“. Во џебовите се додадени Wireless подлоги кои овозможуваат полнење на мобилните телефони кога човекот е во движење. Но како врв на идејниот и технолошкиот напредок на Bobby се соларните панели во Bobby Tech. Поставени на предниот дел од ранецот тие продуцираат електрична енергија која е наменета за мобилните уреди, екстерните батерии, smart часовниците или другата технологија која “урбаниот номад“ решил да ја понесе со себе.

Ние ги препознавме квалитетите и предностите на Bobby ранците и ѝ се восхитуваме на целата идеологија која стои зад нив. Поради тоа тие се дел од нашиот постојан асортиман.

Маестралното дело на XD Design - Bobby ранец

Да ги запознаеме XD Design – креаторите на Bobby ранците

Несомнено ранецот е една од најкорисните и најкористените работи на модерниот човек кој е во движење. Приликите за негова употреба се големи: од носење на лични предмети, одење на работа, пикник, планина, пазарување, спортување, па сѐ до моментот за негова употреба како моден детал. Пазарот моментално нуди илјадници верзии на ранци со разна намена, но ретко кога може да се дојде до ранец кој навистина вреди да се поседува.

Кога треба да се донесе одлука за “кој ранец вреди да се поседува“ треба да се разгледаат неколку параметри. Општите карактеристики, функционалноста, дизајнот и материјалите го одредуваат квалитетот на ранецот. Доколку нивниот сооднос е избалансиран тогаш може да се зборува за квалитетен ранец. А кога квалитетот на ранецот и неговата цена имаат идеален сооднос тогаш тој навистина вреди да се поседува.

За среќа, денес постојат брендови го создаваат соодносот помеѓу квалитетот и цената и  нудат квалитетно решение со пристапна цена. Во тие брендови ние ги вклучуваме XD Design. Во нивниот наратив стои дека сѐ што произведуваат е инспирирано од луѓето и нивните навики и сѐ е направено со цел на луѓето да им се олесни секојдневното движење од место до место.

Кои се XD Design?

XD Design е успешна холаднска приказна присутна во над 50 земји низ светот. Нивното патување започнува со создавање на дизајнерско студио во Шангај кое e под водство на амбициозни дизајнери од целиот свет. Првиот Bobby ранец го “лансираат“ во 2016 година преку crowdfunding платформата Kickstarter. Од самото појавување па сѐ до ден денес Bobby бележи огромен успех и позитивни критики . Нивното брзо растење на пазарот не ги оттргна од она на што тие беа посветени од самиот почеток – да создадат едноставен, безбеден и функционален производ со кој модерните номади ќе бидат подобро поврзани и подобро организирани без оглед на оддалеченоста, местото или причината за нивното движење. Исто така, во тоа нивно растење XD Design не го заборавија, денес можеби едно од најбитните прашања на човештвото, а тоа е грижата за околината. Како резултат на нивната желба за напредок, постојано подобрување, барањето нови решенија и совесноста ние денес ја имаме Bobby колекцијата која според сите параметри е дефинитивно број 1 на пазарот.

 

Што точно претставува Bobby колекцијата, кои се нејзините предности и зошто баш таа е зенитот на XD Design прочитајте во Маестралното дело на XD Design – Bobby ранец.

Ние ги препознавме квалитетите и предностите на Bobby ранците и ѝ се восхитуваме на целата идеологија која стои зад нив. Поради тоа тие се дел од нашиот постојан асортиман.

Унца злато до 1500 долари – Зошто златото е толку скапо?

Златото се смета за вистинско олицетворение на богатството. Не само што се користи како материјал од кој се изработуваат скапи производи, туку се употребува и како додаток на луксузните производи како што се паметните телефони, автомобилите, па дури и во храната и пијалоците. Сепак, другите метали кои се можеби и доста поретки од златото се многу поевтини. Што го прави златото толку скапо?

Continue reading

Ладуре – дом на највкусните макаронси на светот

Париз е град кој константно ги шармира сите генерации на разни полиња – мода, музика, архитектура или храна. Но, дали знаевте дека Париз е познат по подготвоката на вкусни макаронси? Доколку некогаш се најдете таму, а ги обожавате овие колачиња, ние го имаме местото каде што тие се подготвуваат до совршенство – Ладуре!

Continue reading