Рецепти

Ракчиња со лук на пареа

Ракчиња со лук на пареа

Состојки:
5-6 исчистени ракчиња
Сол
2 лаж. вода
Бибер
1 лаж. маслиново масло
1 чешне лук

Упатство:

• Ставете ја решетката в Lékué садот за готвење на пареа. Ставете вода во садот.
• Ставете ги ракчињата во посебен сад и покријте ги со маслиново масло, кромид, сол и бибер. Ставете ги потоа ракчињата во Lékué садот за готвење на пареа. Гответе 2 минути и 30 секунди на 800 W.
• Извадете го садот од печката и не го отворајте 30 секунди.

Совет:
• Можете да ги служите и со други сосови: мајонез, алиоли, лут сос од домати или коктел-сос.
• Морските плодови се одличен извор на витамини (В1, В12) и минерали како: фосфор, калиум, железо, јод, флуорид и цинк. Богати се со протеини, но не содржат многу натриум, калории и заситени масти.
• Можете да додадете и ароматични состојки под решетката, како: Дафинов лист, бибер, парчиња лимун или портокал, или китка рузмарин.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

4 + 16 =