Рецепти

Риба-иверка во бело вино

Риба-иверка во бело вино

Состојки:
1 лаж. вода
1 лаж. бело вино
1 лаж. вински оцет
Една китка рузмарин
1-5 oz филе риба-иверка
1 мал морков, излупен и исечен на кругови од ¼ инч
¼ шоља мал жолт кромид
Лимун
Сол и бибер
Шеќер

Упатство:

• Во Lékué садот за готвење на пареа ставете ја решетката и додадете ги водата, виното и рузмаринот.
• Исечете го кромидот на ленти и додадете го во садот заедно со морковот. Додадете ја рибата. Попрскајте со малку шеќер, сол и бибер и лимун. Затворете го садот и гответе 2 минути на 800 W.
• Садот да стои затворен уште една минута, а потоа да се послужи.

Совет:
• Ако сакате, зеленчукот можете да го готвите 1 минута пред да ја ставите рибата, а потоа следете ги истите чекори.
• Можете да користите и други видови риба.
• Можете да користите и други видови зеленчук, она што го имате во фрижидер.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seventeen − twelve =