Рецепти

Круша со рузмарин

Круша со рузмарин

Состојки:
1 мала круша
Малку рузмарин
2 лаж. вода
1 лаж. шеќер

Упатство:

• Исечете ја крушата на коцкички и ставете ја во Lékué садот за готвење на пареа.
• Додадете вода, шеќер и рузмарин.
• Затворете го садот и гответе 3 минути и 30 секунди на 800 W. Извадете го садот и уживајте.

Совет:
• Доколку немате свеж рузмарин, можете да употребите сув рузмарин, цимет или кардамон.
• Пожелно е овошјето да се јаде со лушпа бидејќи таа содржи витамини, минерали и влакна.
• Јадете го овој десерт 2 пати неделно. Овој десерт не треба да го замени вашиот дневен внес на овошје.
• Можете да ја измешате крушата со вашиот појадок: житарки, јогурт или пудинг.
• Понекогаш можете да ја сервирате крушата со шлаг, топено чоколадо, или сладолед.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

seventeen − one =