Рецепти

Благ или лут колбас со зеленчук

Благ или лут колбас со зеленчук

Состојки:
¼ тиквичка
1 мал морков исецкан на ленти
½ мал кромид, грубо исецкан
¼ исецкан домат
2 аспарагуси пресечени на пола
2 исецкани печурки
1 лаж. extra virgin маслиново масло
Сол
2 колбаси
2 лаж. вода

Упатство:

• Зеленчукот ставете го во Lékué садот за готвење на пареа заедно со водата, маслото и малку сол.
• Затворете го садот и гответе 3 минути и 30 секунди на 800 W. Излупете ги колбасите и исечете ги на парчиња. Додадете ги во садот, затворете го и гответе уште 2 минути и 30 секунди.
• Извадете го садот и уживајте.

Совет:
• Можете да го зачините јадењето со сос од домати, масло од лук и магдонос.
• Можете да додадете разни видови на печруки по желба.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

eighteen − six =