Рецепти

Пилешки гради со сенф и мед

Пилешки гради со сенф и мед

Состојки:
1 морков
2 лаж. вода
Сол и бибер
1 парче пилешки гради
3 лаж. маслиново масло
1 лаж. сенф
1 лаж. мед

Упатство:

• Излупете го морковот и исечете го на ленти. Во Lékué садот за готвење на пареа ставете го морковот, вода и малку сол. Затворете го садот и гответе 2 минути.
• Во посебен сад измешајте ги маслиновото масло, сенфот и медот. Додадете сол и бибер. Парчето пилешки гради пресечето го по половината (да добие форма на пеперутка).
• Отако морковот ќе биде готов, во Lékué садот за готвење на пареа ставете ги пилешките гради и одозгора ставете малку винегрет сос. Затворете го садот и гответе уште 3 минути. Извадете го садот од печката и оставете го затворен уште пола минута.

Совет:
• Можете да употребите и филе од мисирка.

• Можете да додадете и печени кикирики одозгора.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

3 × 2 =