Рецепти

Печен ананас со јогурт

Печен ананас со јогурт

Состојки:
3.5 oz исчистен ананас
1 јогурт
Цимет
Бибер
Морско оревче

Упатство:

• Исечете го ананасот на парчиња и ставете го во Lékué садот за готвење на пареа.
• Гответе 4 минути на 800 W.
• Во тањир ставете јогурт и врз него сервирајте го ананасот. Попрскајте го ананасот со зачините.

Совет:
• Можете да го декорирате јадењето со печени индиски ореви за да биде крцкаво.
• Не морате да го готвите ананасот, туку веднаш да го ставите врз јогурт претходно измешан со шеќер и малку бибер.
• Друга опција за декорација е со банана и зачини.
• Можете да го измешате јогуртот со изрендан кокосов орев наместо да додавате зачини. На овој начин ќе добиете „пинаколада“ десерт.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

3 × 2 =