Рецепти

Маринирани телешки ребра

Маринирани телешки ребра

Состојки:
3 ¾ свински ребра
1 лаж. црвен пипер
Малку кумин
Малку оригано
Сол и бибер
2 лаж. extra virgin маслиново масло

Упатство:

• Исечете ги ребрата на коцкички, ставете ги во Lékué садот за готвење на пареа, и зачинете со сол и бибер.
• Ставете ги останатите состојки и измешајте.
• Затворете го садот и гответе 2 минути (800 W). Извадете го садот од печката и оставете го затворен уште пола минута. Убаво измешајте пред јадење.

Совет:
• За ова јадење, ребрата можете да ги ставите на ражен како „шиш кебап“.
• Количината на зачинот се одредува според вкусот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

five × four =