Рецепти

Крцкав компир

Крцкав  компир

Состојки:
1 голем компир
¾ шоља крем
1 жолчка од јајце
Сол
Бибер
¼ шоља Гриер кашкавал

Упатство:

• Излупете го компирот и исечето го на кругови. Во одделен сат измешајте ги жолчката и кремот. Потоа додадете го изренданиот кашкавал и сол и бибер.
• Ставете еден ред од компирите на дното на Lékué садот за готвење на пареа, а потоа еден слој од кремот. Повторувајте го овој процес додека не го наполните садот. Одозгора ставете сол и бибер.
• Затворете го садот и гответе 10 минути на 800 W.

Совет:
• Можете да ставите сардели, (варена) шунка или сланина помеѓу компирите за дополнителен вкус.
• Не се вознемирувајте ако на рабовите компирите имаат потемна боја – тоа е од кремот кој се готви.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

four + eighteen =