Рецепти

Аспарагус со пршута

Аспарагус со пршута

Состојки:
12 аспарагуси
4 тенки листови пршута
1 лаж. вода
Сол
Јајце (по желба)

Упатство:

• Отстранете по еден инч од крајот на секој аспарагус. Три аспарагуси замотајте во еден лист пршута (на средина). И останатите аспарагуси замотајте ги на ист начин.
• Ставете ги аспарагусите во Lékué садот за готвење на пареа, додадете вода и малку сол. Затворете го садот и гответе 4 минути на 800 W.
• Ивадете ги аспарагусите и уживајте. По желба, скршете јајце во садот и гответе уште една минута.

Совет:
• Времето на готвење со јајцето зависи од вкусот. Можете да го продложите времето за неколку секунди доколку мислите дека не е готово.
• Запомнете дека јајцата содржат високо-калоричен протеин, витамини (A, D и В12). Три до 4 јајца неделно се добра замена за месо и риба.
• Можете да употребите шунка или мисиркини гради.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two × 1 =