Рецепти

Пици со печурки

Пици со печурки

Состојки:
8 шампињони
4 лаж. конзервирани згмечени домати
1 лаж. вода
Оригано
Сол и бибер
¼ лаж. шеќер

Упатство:

• Измијте ги шампињоните и отстранете ги дршките. Додадете вода во Lékué садот за готвење на пареа и ставете ја внатре решетката. Ставете ги шампињоните врз решетката.
• Во мал сад измешајте ги згмечените домати, шеќерот, малку сол и бибер. Исполнете ги шампињоните со оваа смеса и ставете оригано одозгора. Ставете малку моцарела врз секој шампињон.
• Затворете го Lékué садот за готвење на пареа и гответе во микробранова печка на најсилна јачина (800 W).

Совет:
• По желба додадете маслиново масло за подобар вкус.
• Доколку немате згемечени домати, можете да употребите и пире од домати.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

15 − 11 =