Рецепти

Бел грав со школи

Бел грав со школки

Состојки:
1/3 шоља сварен бел грав
8 школки
1 чешне исецкан лук
2 лаж. свеж крупно исецкан магдонос
Сол
Бибер
1 лаж. вода

Упатство:
• Ставете ги гравот, магдоносот, лукот и школките во Lékué садот за готвење на пареа. Додадете вода и малку сол и бибер.
• Затворете го садот и гответе 3 минути и 30 секунди на 800 W.
• Извадете го садот од печката и проверете дали се школките отворени.  Ако не се, гответе уште 1 минута.

Совет:
• Јадењето може да се направи и во Ogya.
• Можете да додадете масло на крај.
• Можете да употребите и други видови на печурки

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

4 + 14 =